Detaylı Filtre

Markalar
Stok Durumu
Fiyat Aralığı

  Hard Disk nedir?

  Hard disk Bilgisayarın olmazsa olmazları yer arasında alan parçalarındandır. Hard diskin görevi bilgisayardaki verileri depolama data depolama görevini üstlenir. Veri ve data olarak örnek gösterebileceğim   sunum, belge, fotoğraflara veri ve ya data olarak isimlendirebiliriz.

  Hard diskler kendi içerisinde bir çok sınıfa ayrılır, Taşınabilir hard disk, ve bilgisayarlarda dahili hard disk yani gömülü hard disk olarak ikiye ayrılabiliriz. Depolama birimi ise 0-1000 arasında GigaByte (GB)   ile tanımlanırken 1024 GB üzeri birim TeraByte( TB) olarak ifade edilir.

  500 GB, 1 TB, 2 TB ve 8TB Hard disk gibi ihtiyaçlara uygun halde depolama seçenekleri sunarak çeşitlendirilmiştir ve bununla beraber RPM yani dakikadaki devir sayısı 5400 RPM, 5700 RPM, 5900 RPM, 7200 RPM ve 10000 RPM olarak değişmektedir.

  En çok satan HDD, SSD hard disk markaları bazıları: Asboard, Western Digital (WD), Seagate, Hitachi SSD, HDD hard diskler en ucuz fiyatlarla sizlerin beğenisine sunulmuştur. Evinyolu.net te yer alann hard disk fiyat, performans, güç tasarrufu ve markanın kendi ürünleri için geliştirdiği özellikler gibi temel farklılıklar gösterebilmektedir. 

   

  Hard Disk


 • Hard Disk ve SSD Disk Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Depolama kısmı amacıyla lüzumlu olan Hard Disk ve SSD ürünleri, esasında aynı hizmeti sunuyor olsa da bu çift amacıyla çoğu asli değişiklikler bulunmakta. Bu asli değişikliklerin başında performans yer alıyor. Devamında ise dayanıklılık ve ebat gibi çoğu değişiklik bulunuyor.

  Genellikle performans merkezli bilgisayarların vazgeçilmezi olan SSD’ler, Hard Disklere göre daha süratli veri transferi sağlıyor, daha ufak ebatlarda oluşu ile taşınabilirliği daha da kolaylaştırıyor ve sabit sürücü olarak kullanıldığında bağlı bulunduğu aygıtta daha az enerji tüketip oyun ve uygulama gibi kullanımlar dahil olmak üzere bilgisayarın genel performans yönüne büyük ölçüde katkı sağlıyor.

  HDD’ler ise daha ağır ve titiz yapılarıyla tanınıyor. İçerisindeki dönen DVD ve CD biçimindeki plak gerektiğince titiz yapıya sahip olsa da belirli kurallar dahilinde kullanıldığında yeteri kadar dayanıklı olabiliyor. Fakat hard disk kutusu söküldüğü taktirde plağa ilişki eden tek bir parmak bile iz bırakabilir ve yalnızca ufak bir parmak izinden dolayı Hard Disk ortamında yer alan bütün verilerin bozulmasına namacıyla olabilir. SSD tüketimi amacıyla bu tür bir risk olmasa da HDD’ye göre daha masraflıdır. RAM aynısı soketlere ve Hard Disk gibi kutu biçimindeki modelleriyle bağlanır. SSD’ler masaüstü bilgisayarın ya da laptopun sistem dosyalarını çalıştıracak sabit disk sürücüsü olarak kullanıldığı takdirde şiddetle tavsiye edilir.

  HDD’ler ise genelde ek alan yaratma ve harici depolama aygıtı olarak kullanımlarda tavsiye edilmektedir. Performans hayranlarının vazgeçilmezi olan SSD’ler, bilgisayarın açılış süratini saniyelere indirirken, render gerektiren grafik, çizim ve 3D uygulama kullanıcılarına sürat yönünden büyük yarar sağlıyor. Oyuncular amacıyla de oyun performansı yönünden ciddi anlamda performans artışı sağlayarak FPS düşmesi ve donma gibi mümkün problemleri azaltıyor.

  Oyuncu bilgisayarlarının nerdeyse tamamında SSD tüketimi görülmektedir. Hard Disk ve SSD arasında maksimum depolama kısmı sınırı farkları da vardır. Farkları ise tam olarak şöyledir şöyle: HDD’ler 16 TB’a kadar depolama kısmı sağlarken SSD’ler 60 TB’a kadar depolama kısmı sağlıyor. Fakat GB başına maliyet HDD’ye oranla SSD’lerde daha fazladır. Bu amaçla normal kullanım amacıyla satın alınan bilgisayarların çoğunda Hard Disk tüketimi sık sık görülmektedir. Sayfamızdan Toshiba hard disk modellerine bakabilirsiniz.

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4